renewable-1989416_960_720
23,5 procenta celosvětové výroby elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů

 

 

Dynamicky roste především výkon větrných a solárních elektráren. Jaderná energie vyrábí jen 11% a stagnuj.

 

Plných 23,5 % celosvětové výroby elektřiny pokryly v roce 2015 obnovitelné zdroje. Nejvýznamnější, zhruba tříčtvrtinový, podíl na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů mají stále vodní elektrárny, ale rychle rostoucí větrná a solární energetika se prosazuje rok za rokem výrazněji. Pro srovnání podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny zůstává v posledních letech na úrovni 10,7 %. Vyplývá to z letošního vydání publikace REthinking Energy vydané mezinárodní agenturou IRENA (International Renewable Energy Agency).

 

Ze stejné publikace plyne i řada dalších údajů o obnovitelné energetice:

 

  • Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie (vedle elektřiny rovněž zdroje pro výrobu tepla a zajištění dopravy) dosáhl 18,3 %. Necelou polovinu přitom pokrývá tradiční využití biomasy pro vytápění a vaření. Podle odhadu agentury IRENA mohou obnovitelné zdroje při širokém nasazení vyzkoušených řešení dosáhnout do roku 2030 36 % podílu na pokrytí globálních energetických potřeb.

 

  • Od roku 2012 se každoročně postaví víc kapacit v obnovitelných zdrojích než ve všech ostatních elektrárnách dohromady a tento rozdíl se neustále zvyšuje. V roce 2015 tak na obnovitelné zdroje připadlo už 61 % instalovaných kapacit.

 

  • Pořizovací cena obnovitelných zdrojů stále klesá. V případě větrných elektráren klesla od roku 2009 o třetinu, u fotovoltaiky dokonce o 80 %. Obnovitelné zdroje již mohou konkurovat novým konvenčním elektrárnám.

 

  • V roce 2015 bylo na obnovitelné zdroje celosvětově navázáno 9,4 milionu pracovních příležitostí. Dle agentury IRENA vzroste roku 2030 na 24,4 milionu.

 

V ČR se obnovitelné zdroje podílejí na výrobě elektřiny jen z méně než poloviny celosvětové hodnoty, a to 11 %. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie je u nás cca 15 % (ve srovnání s 18,3 % globálně), a to kvůli relativně vysokému podílu obnovitelných zdrojů energie při výrobě tepla, hlavně při vytápění domácností.

 

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:Celosvětový i evropský rozvoj obnovitelných zdrojů zůstává v kontrastu se jejich stagnací v několika zemích. Jednou z nich je k naší škodě i Česká republika, kde politici v roce 2013 rozvoj perspektivního a všestranně prospěšného odvětví prakticky zastavili. Přitom podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny je u nás ve srovnání s celosvětovou hodnotou méně než poloviční. Důležitým krokem pro překonání stagnace, které nás odstavilo na třetí kolej, je opětovné zavedení provozní podpory pro větrné elektrárny vlastněné obcemi a občany v jejich okolí a stabilního prostředí s nediskriminujícími podmínkami pro střešní fotovoltaiku.“

 
Komentáře


tři × 3 =

Nadcházející události
  • Nenalezeny žádné události
AEC v1.0.4 Více chystaných událostí
Spolupracujeme

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

Počasí
Dnes 19.11.2017 20.11.2017
It is forcast to be Partly Cloudy at 7:00 PM CST on November 18, 2017
Polojasno
9°C / -3°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 19, 2017
Jasno
13°C / 1°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 20, 2017
Jasno
14°C / 2°C