_95742504_3acbc725-f3dd-4d7e-900c-2647e93e5919
Britská výroba elektřiny dosáhla prvního bezuhelného dne od doby průmyslové revoluce

 

 

Britská distribuční energetická společnost National Grid oslavila nový milník: plynové, jaderné, větrné a solární zdroje energie zvládly dodávat jeden celý den dostatek energie pro celou Velkou Británii, přičemž všechny elektrárny spalující uhlí zůstaly mimo provoz. Pátek 21. dubna 2017 byl první britský den bez uhelné energie od průmyslové revoluce.

 

Kontrolní stanice ohlásila tuto událost již v pátek. Ve Velké Británii to je první nepřerušené období dvaceti čtyř hodin od doby, kdy začalo využívání tohoto fosilního paliva. Elektrárna West Burton – v té době jediná elektrárna spalující uhlí – byla odpojena ve čtvrtek.

 

Ve Velké Británii bylo již několik kratších bezuhelných období v roce 2016 souvisejících s tím, že plynové a obnovitelné zdroje energie jako vítr a fotovoltaika hrají čím dál významnější úlohu v energetickém mixu. Nejdelší setrvalé období mělo do dnešní doby 19 hodin, čehož bylo dosaženo loni v květnu. Mluvčí National Grid tvrdí, že zaznamenaná událost byla známkou toho, co přichází: dny bez uhlí se stanou stále běžnější v návaznosti na to, jak bude toto špinavé palivo vyřazováno z výroby elektřiny.

 

Uhlí zažilo ve Velké Británii v nedávných letech významný propad. V roce 2016 se z něj vyrábělo 9 % britské elektřiny, což je výrazně méně než 23 % o rok dříve. Této změny bylo dosaženo uzavřením uhelných elektráren nebo jejich převedením na spalování biomasy jako jsou dřevěné pelety. Poslední britská uhelná elektrárna bude nucena ukončit svůj provoz v roce 2025, což je součástí vládního plánu vyřadit toto fosilní palivo z důvodu dosažení závazků v boji s klimatickou změnou.

 

Hannah Martin, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ve Velké Británii, řekla: „První den bez uhlí v Británii od doby průmyslové revoluce značí předěl v energetickém přechodu. Před deseti lety byl den bez uhlí nepředstavitelný a za dalších deset let se náš energetický systém opět radikálně změní. Nastavené kurzy jsou takové, že ve Velké Británii a také globálně se posouváme směrem k nízkouhlíkové ekonomice. Je to jasná zpráva pro jakoukoliv další vládu, že by měla z Velké Británie udělat světového lídra čisté zelené technologie.“

 

Gareth Redmond-King, vedoucí klimatické a energetické sekce WWF, označil první den bez uhlí jako „významný mezník v naší cestě k zelené ekonomické revoluci.“ Redmond-King dále uvedl: „Oprostit od uhlí náš energetický mix je vzrušující a zásadně důležité. Ale není to k dosažení našich mezinárodních závazků v boji s klimatickou změnou dostatečné – neudělali jsem nic stejně progresivního, abychom zbavili uhlíkových emisí také budovy a dopravu. Ať utvoří novou vládu po následujících parlamentních volbách kdokoliv, bude muset vytvořit plán pro snížení emisí ze všech sektorů.“

 

Když Thomas Edison otevřel elektrárnu Holborn Viaduct v roce 1882 v Londýně, Velká Británie se stala první zemí, která začala využívat uhlí k výrobě elektřiny. V té době bylo v časopise Observer uvedeno: „ze sto vah uhlí využitých důkladně lze získat 50 koňských sil za hodinu.“ A každá koňská síla „zásobí nejméně ekvivalentem 150 svící“.

 

Zdroje

 

UK has first coal-free power day since the Industrial Revolution

 

Britain goes a full day without coal – BBC

 

British power generation achieves first ever coal-free day

 
Komentáře


+ jedna = 6

Nadcházející události
  • Nenalezeny žádné události
AEC v1.0.4 Více chystaných událostí
Spolupracujeme

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

Počasí
Dnes 19.11.2017 20.11.2017
It is forcast to be Partly Cloudy at 7:00 PM CST on November 18, 2017
Polojasno
9°C / -3°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 19, 2017
Jasno
13°C / 1°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 20, 2017
Jasno
14°C / 2°C