sea-grass-2252527_960_720
Indonéský soud nařídil stáhnout povolení rozšiřování uhelné elektrárny Cirebon

 

 

V přelomovém rozsudku nařídil letos v dubnu správní soud v Bandungu (Indonésie) environmentální povolení rozšíření uhelné elektrárny Cireborn.

Civilní žaloba byla podána v prosinci 2016 ekologickou skupinou Lidé za ochranu životního prostředí (Rakyat Penyelamat Lingkungan) ve spolupráci s Advokátním týmem za klimatickou spravedlnost (Advocacy Team for Climate Justice). Japonská banka pro mezinárodní spolupráci (Japan Bank for International Cooperation) by měla respektovat indonéské právo a zrušit své finanční plány.

 

Stávající uhelná elektrárna Cirebon negativně ovlivňuje místní komunity. Její rozšíření by znamenalo ještě větší riziko pro velké množství malých rybářů, lovců krevet, sběračů mušlí, výrobců krevetové pasty a producentů soli. Téměř všichni místní vesničané závisí na přírodních zdrojích mořského pobřeží, které je základem jejich živobytí. Poškození a zničení životního prostředí způsobené první elektrárnou nevratně ovlivnilo zdraví místních lidí a jejich způsob života. Pokračující rozvoj se již podepsal na zvýšení sociálního napětí a vzestupu míry zločinnosti. S rozšířením elektrárny by se vše ještě zhoršilo.

 

„Jedná se o důležitý rozsudek, který ukazuje selhání místní samosprávy v ohledu k povolovacímu procesu, který by měl chránit životy a živobytí lidí v přilehlé oblasti. Navrhovatelé stavby společnost PT Cirebon Energi Prasarana musela okamžitě zastavit všechny stavební a přípravné práce a z oblasti se stáhnout, aby se rybáři mohli navrátit k běžnému životu,“ řekl Wahyu Widianto z ekologické organizace WALHI West Java, která je součástí mezinárodní organizace Přátelé země (Friends of the Earth).

 

Rozhodnutí soudu přišlo jediný den poté, co se konsorcium mezinárodních finančních institucí zavázalo financovat projekt 1,75 miliardou dolarů. Konsorcium vedené Japonskou bankou pro mezinárodní spolupráci dále zahrnuje korejskou Eximbank (Korea Eximbank) a pojišťovnu Nippon Export and Investment Insurance.

 

„Japonská banka pro mezinárodní spolupráci a konsorcium podepsaly dohodu o úvěru navzdory tomu, že byly plně obeznámeny s možností, že správní soud může v civilní žalobě nadobro zastavit plány na výstavbu. Japonské bance pro mezinárodní spolupráci jsme poslali dopis s informacemi o soudním případu.“ dodal Wahyu Widianto.

 

„Podepsáním dohody o úvěru den před soudním rozhodnutím předvedli naprostý nezájem k indonéskému právu a rovněž to může být nahlíženo jako pokus ovlivnit soud. Přesto musí Japonská banka pro mezinárodní spolupráci stáhnout všechny plány financovat rozšíření uhelné elektrárny Cirebon,“ řekl Dwi Sawung, který rovněž působí v ekologické organizaci WELHI.

 

Rozsudek stanovuje, že pokus rozšířit uhelnou elektrárnu Cirebon porušuje místní územně plánovací pravidla. Zatímco územní plán pro rozšíření uhelné elektrárny Cirebon vyhrazuje pouze okres Astanajapura, zatímco plánovaný projekt by pokrýval také okres Mundu, který je vyhrazen jiným účelům než stavbě elektrárny. Podle indonéského zákona je environmentální povolení klíčový požadavek pro projekty nové infrastruktury a je vydáván místními samosprávami na základě dostatečného a úplného hodnocení vlivů na životní prostředí.

 

Navíc soud zatím nerozhodl o dalších částech civilní žaloby, která obviňuje místní samosprávu ze selhání ve věcných a procedurálních požadavcích při vydávání environmentálního povolení. Civilní žaloba totiž tvrdí, že posuzování vlivů na životní prostředí, které tvoří základ environmentálního povolení, obsahuje významné chyby a nedostatky v tom, aby mohlo zhodnotit základní zdravotní a environmentální dopady výstavby. Hodnocení vlivů na životní prostředí a environmentální povolení byla také vydána bez požadovaných předchozích konsultací s dotčenými komunitami.

 
Komentáře


+ 6 = jedenáct

Nadcházející události
  • Nenalezeny žádné události
AEC v1.0.4 Více chystaných událostí
Spolupracujeme

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

Počasí
Dnes 19.11.2017 20.11.2017
It is forcast to be Partly Cloudy at 7:00 PM CST on November 18, 2017
Polojasno
9°C / -3°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 19, 2017
Jasno
13°C / 1°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 20, 2017
Jasno
14°C / 2°C