heavy-water-factory-1053775_960_720
Pokračuje šetření příčiny nehody v jaderném areálu Hanford v USA

 

 

Spojené státy stále bojují s dědictvím studené války. Tisíce jejich občanů se minulý týden muselo ukrýt z důvodu hrozby radiace z jaderných zbraní. Ale hrozbou tentokrát nebyl Sovětský svaz. Nepřítelem bylo jen dědictví závodu ve zbrojení a několik desetiletí nezájmu o radioaktivní odpady, které po tom všem zůstaly.

 

Dne 9. května se propadla střecha tunelu, který ukrývá vysoce radioaktivní odpad v areálu Hanford, který spravuje americké ministerstvo energetiky (US Department of Energy). Propadlý tunel je jedním ze dvou, které spolu ukrývají celkem 36 radioaktivních železničních vagónů kdysi používaných k přepravě jaderného paliva na přepracování plutonia. Měřiče radioaktivity neukázaly po kolapsu žádné známky kontaminace vzduchu, takže pracovníci v areálu vyšli z krytu a vzniklá díra byla zasypána půdou.

 

Areál Hanford je z větší části z provozu vyřazený komplex jaderné výroby, který je řízen federální vládou Spojených států. Nachází se ve státě Washington na severozápadě USA. Místo bylo známo pod mnoha jmény: Projekt Hanford, Průmyslový podnik Hanford, Inženýrské práce Hanford nebo Jaderný prostor Hanford. Vznikl v roce 1943 jako součást projektu Manhattan. Místo bylo domovem prvního reaktoru na světě produkujícího plutonium. Plutonium z Hanfordu bylo použito pro výrobu první jaderné bomby otestované v Trinity v Novém Mexiku a také bomby vybuchlé nad Nagasaky v Japonsku.

 

Incident z minulého týdne je dalším alarmujícím připomenutím rizik plutonia v zařízeních na výrobu jaderných zbraní ve Spojených státech a jinde ve světě. Vše může být ještě horší. A bez vážné a setrvalé snahy vyčistit tato stárnoucí zařízení tomu tak jednou bude.

 

V srpnu 2015 umístil nezávislý panel akademiků tunel v Hanfordu na seznam nejvýznamnějších rizik v areálu, který se rozkládá na více než 1500 kilometrech čtverečných podél řeky Columbia. Průběžná zpráva od Konsorcia pro hodnocení rizik se zapojením účastníků (Consortium for Risk Evaluation with Stakeholder Participation) tvrdila, že nejstarší tunel – postavený v roce 1956 a který je zakrytý vrstvou půdy zhruba 2,5 metru – se může během možného zemětřesení propadnout, přičemž by unikla radiace. Ministerstvo energetiky incident z minulého týdne stále vyšetřuje, ale šestimetrový úsek, který se propadl, podlehl zřejmě jen vysokému věku.

 

Ministerstvo energetiky utratilo od roku 1998 více než 164 miliard dolarů na vyčištění svých míst s jaderným odpadem, ale ještě bude trvat mnoho desetiletí než budou všechny plánované práce dokončeny. Každý rok utratí úřad více peněz na udržení staré infrastruktury a zajištění bezpečnosti pracovníků.  

 

Věda ovšem může nabídnout mnohem efektivnější a více ekonomické řešení, než která se aplikují dnes. Zatímco americký kongres a předchozí administrativy byly ochotny utrácet peníze za udržování a modernizaci samotných jaderných zbraní, mnohem méně věnovaly na platby za úklid po jejich výrobě. Americký president Donald Trump není výjimkou. Rozpočet jeho administrativy pro rok 2018 sice plánuje zvýšit financování pro čištění životního prostředí od jaderného odpadu o 300 milionů dolarů na celkem 6,5 miliardy dolarů, ale Národní úřad jaderné bezpečnosti (National Nuclear Security Administration), který provozuje zbrojní program ministerstva energetiky, by skončil s přírůstkem až o 1,4 miliardy dolarů (zhruba 11 %).

 

Peníze nejsou jediným problémem. Po více než desetiletí se organizace, jako je americká Národní akademie věd, strojírenství a medicíny (US National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine), zajímaly o administrativní potíže, které zdržují vyčištění kontaminovaných míst. Například jaderný odpad ministerstva energetiky je stále zařazen podle toho, z čeho pochází, spíše než podle toho, jaké je jeho aktuální radiační riziko. To ve světě omezených rozpočtů často zvyšuje náklady na vyčištění a zvyšuje případné riziko. Ministerstvo není ani schopno zaměřit svou pozornost na nejdůležitější problémy, což demonstruje nespočetné množství legislativních rozhodnutí na státní a federální úrovni pro každé jednotlivé místo – včetně Hanfordu.

 

V druhé zprávě ze srpna 2015 Konsorcium pro hodnocení rizik se zapojením účastníků tvrdí, že rozsah programu vyčištění, který by byl založen na aktuálním riziku, zůstává „nejasný“. Zpráva doporučila, aby kongres založil mezirezortní operační štáb se zapojením nezávislých expertů, aby ministerstvu poradil s čistícími aktivitami a pomohl řídit jednotlivé legislativní kroky. Konsorcium také doporučilo vytvoření alternativního rozhodčího procesu, který by nahradil soudem vydaná povolení při správě jednotlivých míst.

 

Ke zprávě vznesli námitky guvernér a nejvyšší státní žalobce státu Washington, který k areálu Hanford vydal zatím jen jediné předmětné povolení. Demonstruje to komplexnost celého problému. Ministerstvo energetiky by přesto mělo z širšího přehodnocení svého programu dekontaminace prospěch. Vagóny v hanfordském tunelu se v blízké době nejspíš nikam nepřesunou, ale měla by to být věda, kdo tomu všemu stanový časový plán.

 

Zdroje:

 

Energy Department to Investigate Collapse at Hanford Nuclear Site

 

Why US nuclear sites are a ticking time bomb

 
Komentáře


− 2 = pět

Nadcházející události
  • Nenalezeny žádné události
AEC v1.0.4 Více chystaných událostí
Spolupracujeme

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

Počasí
Dnes 19.11.2017 20.11.2017
It is forcast to be Partly Cloudy at 7:00 PM CST on November 18, 2017
Polojasno
9°C / -3°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 19, 2017
Jasno
13°C / 1°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 20, 2017
Jasno
14°C / 2°C