coal-fired-power-plant-499908_960_720
Uhelné elektrárny nemají budoucnost u nás ani na Balkáně, říká nová studie

 

 

Energetické společnosti v zemích západního Balkánu plánují projekty nových uhelných elektráren, aniž by do kalkulací zahrnuly nákup emisních povolenek po vstupu do Evropské unie. Roční náklady spojené s emisními povolenkami se přitom již při jejich dnešní nízké ceně pohybují pro jednotlivé projekty mezi 8 a 21 miliony eur. V případě předpokládaného růstu ceny povolenky se tyto roční náklady mohou do roku 2030 zvýšit až sedminásobně. Ukázalo to dnes zveřejněná studie organizace CEE Bankwatch Network.

 

Srbsko, Černá hora, Makedonie, Kosovo nebo Bosna a Hercegovina mají, podobně jako Česká republika, elektrárenský sektor s historicky významným podílem elektráren na hnědé uhlí. Země usilující o členství v Evropské unii by podobně jako členské státy měly plánovat svoji energetiku s ohledem evropský záměr snížit emise skleníkových plynů. Podle aktuálních odhadů bude třeba k naplnění evropského příspěvku ke klimatické dohodě z Paříže, aby uhelné elektrárny ukončily provoz do roku 2030.

 

V případě České republiky to znamená především postupně ukončit provoz uhelných elektráren, které vedle významných emisí oxidu uhličitého způsobují závažné regionální znečištění. Uhelné elektrárny přispívají ke smogu a způsobují velké škody na zdraví a životním prostředí. Ekonomové z Univerzity Karlovy odhadli jejich hodnotu na 51 miliard ročně [3].

 

Česká vláda by měla naplnit vlastní státní energetickou koncepci, tedy „zavést účinnou penalizaci nízko-účinně kondenzačně vyrobené elektřiny od roku 2015 s narůstající progresí“ [4]. Tento záměr zatím není naplňován.

 

Ioana Ciuta, koordinátorka energetických kampaní CEE Bankwatch Network, řekla: „Navzdory aktuálně nízké ceně povolenky plánují společnosti jako E.On a Enel uzavřít desítky uhelných elektráren. Jednají tak v reakci na nízké ceny elektřiny a rozvoj obnovitelných zdrojů. Klíčoví hráči na Balkáně by si měli rozmyslet, jestli není lepší vložit peníze do perspektivních odvětví než do uhelných elektráren s nejistými náklady.“

 

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:Odpovědnost za snižování emisí nesou Češi stejně jako Srbové, Černohorci nebo Makedonci. V případě České republiky vláda musí v první řadě zajistit, aby se dopady na lidské zdraví a životní prostředí promítly do ceny elektřiny z uhelných elektráren. Jako druhý krok by měla následovat příprava harmonogramu uzavírání uhelných zdrojů.“

 
Komentáře


− tři = 4

Nadcházející události
  • Nenalezeny žádné události
AEC v1.0.4 Více chystaných událostí
Spolupracujeme

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

Počasí
Dnes 19.11.2017 20.11.2017
It is forcast to be Partly Cloudy at 7:00 PM CST on November 18, 2017
Polojasno
9°C / -3°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 19, 2017
Jasno
13°C / 1°C
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CST on November 20, 2017
Jasno
14°C / 2°C