Končí jedna z posledních britských uhelných elektráren   


12.02.2019    Vytvořil: Memza Redaktor

Jedna ze sedmi zbývajících uhelných elektráren ve Velké Británii bude letos uzavřena. Elektrárna Cottam do sítě dodává proud již více než půl století. Až bude uzavřena, nejšpinavější fosilní palivo opět sníží svůj podíl na energetickém mixu Velké Británie. Podle energetické společnosti EDF, která elektrárnu Cottam provozuje, přijde letos v důsledku uzavření ke 30. září o práci více než 150 jejích zaměstnanců.

Provoz elektrárny není nadále ekonomicky životaschopný, tvrdí zástupci společnosti. Elektrárně Cottam se staly osudné náklady v důsledku evropských evironmentálních standardů a to, že se nepovedlo zajistit smlouvy na dodávky elektřiny v období od září letošního roku.

Před pouhými sedmi lety bylo uhlí základním kamenem britské energetiky a poskytovalo více než 40 % elektřiny Velké Británi, ale řada uzavřených uhelných elektráren v důsledku jejich mizivé ekonomické návratnosti vedla minulý rok k pádu uhlí na pouhých 5 %. Poslední z uzavřených elektráren byla loni uhelná elektrárna Eggborough v hrabství Yorkshire.

Britská vláda slíbila ukončit výrobu elektrické energie z uhlí do roku 2025, čímž chce splnit své závazky v souvislosti s klimatickou změnou. Zemní plyn a obnovitelné zdroje energie přebírají štafetu, na čemž se podílela také skutečnost, že byla otevřena řada nových větrných farem.

Uhelná elektrárna Cottam byla uvedena do provozu v roce 1969 a byla schopná zásobit zhruba 3,7 milionu domácností, přestože v posledních letech produkovala méně než byl její maximální instalovaný výkon.

Energetická společnost EDF Energy, která koupila elektrárnu o výkonu 2 GW v roce 2000, tvrdí, že elektrárna Cottam fungovala výborně i po své původní třicetileté životnosti, která byla prodloužena díky investicím a renovacím. Ovšem uzavření elektrárny prý není překvapením. "Plány opustit uhlí zde jsou již dlouhou dobu a my se na to důkladně připravili," řekl manager elektrárny Andy Powell.

Přesto odbory tvrdí, že byly v minulosti utvrzovány v přesvědčení, že elektrárna by měla být v provozu až do roku 2025. Mike MacDonald zodpovědný za vyjednávání budoucích vyhlídek zaměstnanců tvrdí: "Předčasné uzavření elektrárny Cottam bude velkou ranou pro zaměstnance a pro ekonomiku měst Worksop a Retford."

Po uzavření elektrárny Cottam zbude energetické společnosti EDF Energy ve Velké Británii ještě jedna uhelná elektrárna o instalovaném výkonu 2 GW nedaleko města West Burton. Tato elektrárna má dostatek smluv na odběr ze tři ze svých celkem čtyř bloků až do září 2021, což znamená, že bude pravděpodobně v provozu následující dva roky než bude také odstavena.

Zdroje

Cottam power station to close as coal-fired plants are phased out

One of UK's last coal power stations to close due to rising costs

EDF Energy to end power generation at Cottam coal plant in BritainKomentáře