Španělsko skončí s uhlím i jádrem před rokem 2030   


15.12.2019    Vytvořil: Memza Redaktor

Španělská vláda pod vedením premiéra Pedro Sancheze oznámila, že do roku 2030 uzavře své jaderné a uhelné elektrárny. V uplynulých dvou týdnech Španělsko hostilo klimatický summit OSN, na jehož přípravu mělo pouze několik týdnů.

Cíle na uzavření elektráren jsou v souladu s dlouhodobým směřováním země. Již jsem na Memze informovali, že Španělsko ukončí výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách, a že přejde na výhradně obnovitelné zdroje energie do roku 2050. Nový cíl jde ještě dál a stanovuje navíc také mezní termín uzavření uhelných elektráren.

V listopadu loňského roku Španělsko odstartovalo plán přechodu výroby elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů do roku 2050. Kompletní dekarbonizace energetiky chtělo dosáhnout krátce po tomto datu. V polovině století by měly podle španělského návrhu zákona o klimatické změně klesnout emise skleníkových plynů 90 % hodnot z roku 1990.

Tento plán ovšem předčil ještě ambicióznější cíl na úrovni Evropské unie, který počítá s uhlíkovou neutralitou již v roce 2050. Španělský energetický systém však již v roce 2018 vyrobil 40 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Letos v březnu pak Španělsko oznámilo úmysl uzavřít všech pět jaderných elektráren s celkem sedmi reaktory do roku 2035 jako součást plánu přechodu výroby elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů energie. I tento cíl vystřídal ještě ambicióznější plán.

V listopadu ministerstvo energetiky oznámilo, že současná španělská vláda neplánuje prodlužovat životnost žádného z jaderných reaktorů. Současné jaderné reaktory by měly být odstaveny postupně mezi lety 2021 až 2028. Po tomto datu by již neměla země vyrábět žádnou jadernou elektřinu.

Uzavírání jaderných elektráren je nákladný a dlouhotrvající proces. Uzavření jaderných elektráren je však podporovaným společenským míněním o jaderné energetice. V roce 2016 Španělsko v jaderných elektrárnách vyrobilo přibližně 20 % své elektřiny, které bude muset být nahrazeno z nových zdrojů.

Španělská vláda v listopadu také zveřejnila konkrétní podobu návrhu zákona, který počítá se 100% výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2050. Ovšem tento zákon nezmiňuje postupné uzavírání jaderných elektráren, ale pouze uzavírání elektráren uhelných. Lze předpokládat, že v případě nedostatku výrobních kapacit ještě výrobu v jaderných elektrárnách prodlouží. Přednostní odstavení uhelných elektráren před jadernými je racionální rozhodnutí podporované také ekologickými organizacemi.

Devět ze čtrnácti španělských uhelných elektráren se uzavře v červnu 2020. Důvodem je, že elektrárny nesplňují limity znečištění ovzduší, které stanovuje nové nařízení Evropské unie. Ministr energetik potvrdil, že zbývajících pět uhelných elektráren bude do roku 2030 uzavřeno také.

Se stejnými termíny uzavírání uhelných elektráren počítá také největší výrobce elektrické energie na poloostrove. Energetická společnost Endesa aktualizovala strategický plán, který stanoví datum uzávěrky všech jejích uhelných elektráren do roku 2022.

Zdroje

España, curiosa anfitriona de la COP25: cerrará las nucleares, que evitan emisiones superiores a los 30 millones de toneladas de CO2

Endesa, ya basta de térmicas de carbón!

Španělsko plánuje přejít na výhradně obnovitelnou energii

Španělsko se jasně vydalo na cestu ven z jádra

Španělsko chce do roku 2030 uzavřít veškeré uhelné a jaderné elektrárnyKomentáře