Taj-wan oznámil zákaz plastových tašek, brček a jednorázových plastů   


24.04.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Veškerý jednorázový plast bude do roku 2030 z Taj-wanu odstaněn. Objednání jídla ve fastfoodu, odnesení nákupu z obchodu nebo vypití nápoje - všechny tyto aktivity se v této ostrovní zemi v následujícím desetiletí výrazně změní. Taj-wan během následujících let zavede úplný zákaz jednorázových plastových tašek, brček a kelímků.

Jedná se o jeden z nejradikálnějších zákazů používání plastů na světě a dokazuje sílu nového proti-plastového hnutí. Zákaz reaguje na rozsáhlé poškození životního prostředí plastovými výrobky.

"Pokoušíme se o celoplošný zákaz do roku 2030, abychom významně snížili plastový odpad, který znečišťuje oceán a také se dostává do potravního řetězce, přičemž škodí lidskému zdraví," řekl v prohlášení Lai Ying-yuan z taj-wanského ministerstva životního prostředí.

Taj-wanský zákaz bude v čase rozložen do několika fází a bude nástavbou již existující regulace zahrnující recyklační programy a poplatky za plastové tašky. V první fázi proběhne do roku 2019 zákaz rozdávání plastových brček zákazníkům rychlého občerstvení. Do roku 2020 pak bude zákaz plastových brček ve všech ostatních restauračních zařízeních.

Maloobchodům bude v roce 2020 zpoplatněno poskytování plastových tašek, přenosných nádob na potraviny a kuchyňských potřeb. Tyto poplatky budou v roce 2025 ještě navýšeny. Všechna tato opatření budou kulminovat v roce 2030, kdy dojde k celkovému zákazu jednorázových tašek, kuchyňských potřeb, brček a nádob na potraviny.

Taj-wanské rozhodnutí je odpovědí na rozsáhlé plastové znečištění oceánů. Celosvětově je každý rok vyrobeno zhruba 380 milionů tun plastu. Přičemž se odhaduje, že zhruba 8 milionů tun plastu se ročně dostane do oceánu, což je stejné jako vysypat do moře jeden popelářský vůz naložený plastovým odpadem každou minutu. Plasty se navíc ve formě mikroplastů, jejichž účinky pro zdraví jsou zatím neznámé, dostávají také vzduchem, vodou a v potravinách až do lidského těla.

Obránci čistého životního prostředí se obzvláště zaměřují na plastová brčka. Jen občané Spojených států použijí každý den 500 milionů brček. Pokud zvážíme, že Američané tvoří jen 4,4 % světové populace, celosvětový počet každodenně použitých brček je pravděpodobně daleko vyšší. Téměř žádné z těchto brček nemůže být recyklováno, protože je obvykle vyrobeno z jednorázového plastu, který je tak tenký, že nemůže podstoupit recyklační proces.

Oznámení je součástí nového celosvětového hnutí proti plastům, kdy si vlády uvědomují, že pohodlí z používání plastů je vykoupeno příliš velkými škodami, které plasty způsobují. Organizace spojených národů nedávno navrhla celosvětový zákaz znečišťování oceánů plastem. Kanadská vláda plánuje oznámit podobný návrh na letošním zasedání zemí sedmi nejvyspělejších států světa G7. Navíc také celá řada regionálních, státních nebo federálních vlád a samospráv se pokouší v různé míře o omezení používání plastů.

Například Skotsko nedávno oznámilo, že od roku 2019 zakazuje brčka na jedno použití. Taj-wanský zákaz jde mnohem dále, protože zakazuje celou řadu dalších plastových předmětů. Nyní se tato země bude snažit přesvědčit další země, aby následovala jejich příkladu.

Jednou ze zemí, která zakázala plastové tašky a sáčky je také africká Keňa. Pokud by u vás našla policie v této zemi plastovou tašku nebo sáček, tak by vám hrozila pokuta v přepočtu až 800 tisíc korun nebo čtyři roky kriminálu. Jedná se doposud o nejtvrdší zákaz plastů na světě. Cizinci přijíždějící do země musí plastovou výbavu zanechat na letišti.

Více informací zde:

Blíží se zákaz plastů

Keňa zavedla nejtvrdší zákaz plastových sáčků na světě

Taiwan Announces Ban on All Plastic Bags, Straws, and UtensilsKomentáře